Translate

вторник, 11 ноември 2014 г.

Ръкавиците

Някога използвано като покана за дуел, днес хвърлянето на ръкавица в лицето може да предизвика единствено недоразумение. Но като подарък, ръкавиците все още са идеалния аксесоар, с който да изразите грижа и привързаност, особено когато наближават студените дни.
Ръкавиците са се появили на много места по света преди всичко като предпазна мярка от наранявания или външни влияния и едва по- късно, с появата на общественото разслояване, са се превърнали в моден аксесоар.
Най- старите ръкавици в света са открити в гробницата на Тутанкамон. Още в Древен Египет те били символ на власт и богатство.
В Античността ръкавиците се ползвали за предпазване на ръцете по време на работа, но тъй като придобивали все по- голяма популярност, още през Средновековието започнали да се превръщат в символ на статус. Обикновените хора носели широки ръкавици, а дамите от висшето общество- дълги ръкавици с отделни пръсти, фина изработка и външен вид. 
Едва през 19 век в Англия се появила първата машина за шиене на ръкавици. Това позволило джентълмените да сменят ръкавиците си по шест пъти на ден и възникнал изразът "сменя като ръкавици". Било абсолютно недопустимо мъж или жена от висшето общество да се появява публично без ръкавици. Също се смятало за много невъзпитано ръкавиците да се слагат пред външни лица.
Най- красивите и скъпи ръкавици са били на кралското семейство и висшето духовенство.

Ръкавиците, носени като украса, били много луксозни, със скъпоценни камъни и ушити с такова внимание, че са били обект на възхищение.
Мъжките ръкавици винаги са били и си остават къси, но дамските са се удължавали под диктата на модата. По- рано жените рядко се появявали без ръкавици и колкото по- къси ръкави е налагала модата, толкова повече се увеличавала дължината на ръкавиците.

Поставянето на ръкавици за опера с 16 телени копчета е отнемало половин час и то в случай че камериерката е имала сръчни пръсти. Днес могат да се намерят дамски ръкавици в три дължини в зависимост от това колко официален е случаят: до китката, до лакътя и оперни т.е. над лактите.
Обществените норми често са се променяли и по отношение на ръкавиците- първо всички са сваляли ръкавица при ръкуване, а след това само мъжете, което е в сила и днес. Черните копринени ръкавици някога са се носели през деня, а белите са били за вечерните излизания. Днес не е възпитано да се яде с ръкавици при наличието на сребърни прибори, докато римляните са се предпазвали от горещите храни с помощта на специални ръкавици.
Някога е имало обичай ръкавиците да се предават при престъпление. Хвърлени в лицето, те са израз на ужасна обида, която означава дуел; рицарите са ги носели като талисман в шлемовете си; с ръкавиците се е потвърждавал завет или се е давала гаранция; хвърляли са се към някого като предизвикателство или са били давани като символ на привързаност и любов.
Представителите на духовенството и днес носят ръкавици в църковните церемонии като символ на разделението на телесното от духовното, а престъпниците- за да прикрият пръстовите си отпечатъци. За съжаление на престъпниците, този стереотип е остарял, защото и ръкавиците имат уникален пръстов отпечатък, по който е възможно да се разпознае и открие извършителят.
Днес ръкавиците като моден аксесоар са ограничени до официалните поводи, на които ги носят сам жените.

Някои мъже, които карат спортни коли, носят и подходящи ръкавици, но това също е остарял навик от времената, когато воланите са били от хлъзгав материал, така че са били необходими качествени ръкавици.
Многовековната традиция повелява да се подаряват ръкавици в навечерието на новогодишните празници. Докато по- рано се е вярвало, че парфюмираните ръкавици предпазват от болести и могат да прогонят чумата, днес те са просто красив аксесоар. :) 

Инфо: Интернет и модни списания оттук, оттам :)

Няма коментари:

Публикуване на коментар